Turkey Tercüme tarafından çeşitli nedenlerle taraf oluşturan farklı ülkelerdeki kişilerin anlaşmaları için sözleşme yeminli tercüme hizmetleri sunuluyor.

Bahsedilen hizmet sayesinde sözleşme, her iki ülke vatandaşı içinde geçerli olur. Yalnız sözleşmenin geçerliliği için birtakım hususlara da çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bu hususların en başında sözleşme, yeminli tercümanlar tarafından yapılmalıdır. Yeminli tercümanlar, notere yemin ederek bu unvana sahip oldukları için güvenilirdirler. Kesinlikle belge sahiplerinin bilgilerini üçüncü taraflarla paylaşmazlar.

Sözleşme yeminli tercüme hizmeti veren tercümanlar, tercümenin hem yasal sonuçları hem de yükümlülüklerini üstlenirler. Dolayısıyla tercümeyle ilgili bir problem ortaya çıktığında sorumluluklardan birisi de tercümana aittir.

Yeminli tercümanlar tarafından hem sözlü hem de yazılı sözleşmelerin tercümesi yapılır. Yalnız sözleşme yazılı olursa olumsuz durumlarda daha kolay ispat edilir. Yazılı sözleşme tercümeleri sayesinde yasal olarak ortaya çıkabilecek olumsuzluklar bertaraf edilmiş olur.

Sözleşme Tercümesi Hangi Sözleşmeleri Kapsıyor?

Sözleşme yeminli tercüme hizmetleri kapsamında birçok sözleşmenin tercümesi yapılır. Yeminli tercümanlar tarafından tercümesi yapılan sözleşme türlerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Kira sözleşmeleri,
 • Hizmet sözleşmeleri,
 • Borç sözleşmeleri,
 • Satış sözleşmeleri,

Kira sözleşmeleri, her tarafın diline göre tercüme edilir. Böylelikle dilden dolayı tarafların ya da herhangi birinin mağdur olma durumu ortadan kalkmış olur. Örneğin, Türkiye’de evini yabancı birine kiraya vereceklerin mutlaka kira sözleşmesiyle ilgili tercüme hizmeti alması gerekiyor. Kira sözleşmesi tercüme edilerek ortaya çıkabilecek hak kayıplarının önüne geçilmiş olunur. Hizmet sözleşmesi tercümesi de genellikle işçi ve işveren arasında yapılır.

Hizmet sözleşmesi hem işverenin hem de işçinin anadiline tercüme edilir. Bu sayede her iki tarafın anlayıp imzalayabileceği bir sözleşme ortaya çıkar. Borç sözleşmeleri, adından da anlaşılacağı üzere Borçlar Kanunu’na göre hazırlanır. Önemli bir yasal belge olduğu için yeminli tercümanlar tarafından doğru tercüme edilmesi gerekiyor. Satış sözleşmesi tercümesi hizmetineyse çoğunlukla ithalat ve ihracat yapan firmalar başvurur. İthalat ve ihracat firmalarının yapmış olduğu anlaşmaların detayları, geçerlilikleri ve yükümlülükleri anlatıp ona göre bir yol haritası oluşturulur.

Sözleşme Yeminli Tercüme Neden Gerekiyor?

Sözleşme yeminli tercüme sayesinde taraflar sözleşmenin konusunu oluşturan tüm unsurlar hakkında bilgi sahibi olur. Böylelikle anlamadıkları belgelere imza atarak oluşabilecek mağduriyetlerinde önüne geçmiş olurlar. Sözleşme yeminli tercüme içeriği şu noktalardan oluşuyor;

 • Tazminat
 • Gecikmeler
 • Sözleşme kapsamında geçerliliğe sahip yasalar
 • Süre uzatımları
 • Sözleşmenin feshi
 • Sözleşmenin kapsamı ve değişimi
 • Anlaşmazlıkların çözümlenmesi
 • Sözleşmenin kabul süreci
 • Sözleşmenin mücbir sebepleri

Yeminli tercümanlar sözleşmeleri tercüme ederek konusunun net anlaşılmasını sağlarlar. Aynı zamanda sözleşmenin amacı, imza tarihi ve süresinin belli olması açısından da hayati önem arz ediyor.

Sözleşmenin tercüme edilmesi sayesinde taraflar, yükümlülüklerini öğrenerek ona göre bir yol alır. Turkey Tercüme ile iletişime geçerek sözleşme yeminli tercüme hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.